do góry

Jak napisać wezwanie do zapłaty?

Zdarza się, iż ktoś nie dokonuje płatności np. wynikającej z umowy, chociaż termin płatności. To dość mało przyjemna sytuacja, prawda? Dlatego warto wiedzieć, jak napisać wezwanie do zapłaty.

Niestety, nie wszyscy kontrahenci płacą faktury w terminie. Tak bywa. Ale nie znaczy to, że nic nie powinieneś z tym robić. Przeciwnie,  dobrze wiedzieć jak napisać wezwanie do zapłaty.

Jeśli spytasz czy po otrzymaniu takiego wezwania zobowiązany do zapłaty od razu „puści przelew” … No cóż, troszkę Cię rozczaruję, może tak być, iż nie zapłaci pomimo wezwania.

W szczególności jednak, jeśli zamierzasz w przyszłości występować z pozwem do sądu warto takie wezwanie napisać i wysłać.

(w sumie możesz nawet i wnosić pozew bez wcześniejszego wzywania do zapłaty, ale jest jedna dość ważna okoliczność, z uwagi na którą warto takie wezwanie napisać: chodzi mianowicie o koszty postępowania- o tym napiszę w osobnym wpisie)

Tak – może być też i tak, iż wezwanie nie zostanie odebrane i przesyłka do Ciebie wróci.

Zobaczysz, jaka będzie adnotacja na kopercie, ale fakt że ktoś nie odbiera korespondencji nie będzie działał na twoją niekorzyść.

Więc… jak napisać wezwanie do zapłaty?

  • określ dokładnie kogo do tej zapłaty wzywasz
  • napisz dokładnie jaka kwota ma być zapłacona
  • napisz z jakiego tytułu należy Ci się płatność (np. podając nr faktury)
  • wyznacz termin, w którym płatność powinna być uiszczona (np. 5 czy 7 dni)
  • podaj nr rachunku bankowego, na który powinna zostać uiszczona płatność
  • napisz jakie będą konsekwencje braku dokonania płatności (np. skierowanie sprawy na drogę postępowania sądowego)
  • podpisz wezwanie do zapłaty

 

Ważne:

W przypadku spraw o zapłatę trzeba liczyć się z przedawnieniem.

Wezwanie do zapłaty (choć jego napisanie jest celowe) NIE przerywa biegu przedawnienia.

Bieg przedawnienia może zostać przerwany, jeśli wniesiesz do sądu pismo „wniosek o zawezwanie do próby ugodowej” – ale to coś zupełnie innego niż takie „zwykłe” wezwanie do dokonania płatności.

 

Moja rada:

wysyłaj wezwania listem poleconym- za potwierdzeniem odbioru.

(potwierdzenie takie będzie dowodem, który możesz dołączyć do pozwu)

Wezwanie może napisać za Ciebie adwokat (gdy udzielisz mu pełnomocnictwa), możesz też napisać takie wezwanie samodzielnie.

Katarzyna Skowrońska

Jestem adwokatem. Prowadzę kancelarię adwokacką we Wrocławiu. W swojej praktyce zajmuję się sprawami z zakresu prawa spadkowego. Doświadczeniem zdobytym w trakcie aplikacji adwokackiej oraz na salach sądowych dzielę się z Czytelnikami w ramach tego bloga...